Co to jest muzykoterapia? Jakie środki wyrazu stosuje się w muzykoterapii? Jakie zastosowanie terapeutyczne ma muzyka?
Muzykoterapia to forma terapii, która wykorzystuje muzykę jako narzędzie do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego klientów. Materiały i środki wyrazu w muzykoterapii obejmują różne aspekty muzyczne, dźwiękowe i wyrażeniowe. Oto niektóre z tych materiałów i środków wyrazu:
- Instrumenty muzyczne: w tej kategorii znajdują się wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne, odpowiednio dobrane do potrzeb i możliwości klienta. Wyróżnić można kilka grup instrumentów, które w różny sposób będą pracować podczas terapii. Warto zwrócić szczególną uwagę na instrumenty wykorzystywane przez kultury żyjące w zgodzie z Naturą np. bębenki, flety, gongi, misy czy grzechotki.
- Głos ludzki: kolejną kategorią materiału jest głos ludzki. Może być on wykorzystany w praktycznie nieskończonej ilości sposobów. Podkreślić można wiele typów śpiewu, onomatopeje (m.in. naśladowanie odgłosów zwierząt) czy recytację. W zależności od wieku czy płci osoby, której głos jest odsłuchiwany, może mieć on różny wpływ na osobę biorącą udział w terapii.
- Dźwięki przyrody: wszelkiego rodzaju dźwięki przyrody (m.in. śpiew ptaków, szum deszczu, odgłos trzaskającego ognia) mogą być wykorzystane w muzykoterapii bądź jako uzupełnienie innych form terapeutycznych. Dźwięki mogą być nagrane bądź żywe.
- Muzyka relaksacyjna: różnego rodzaju kompozycje relaksacyjne mogą być wykorzystane w muzykoterapii. Obok muzyki relaksacyjnej warto zwrócić uwagę na muzykę czy dźwięki medytacyjne, szczególnie istotne będą mantry, a więc zapętlone wyrażenia, zwykle o afirmacyjnym charakterze. Mantry, kojarzone z Indiami, mogą być również ułożone w innych językach, w zależności od potrzeb klienta.
- Ruch i taniec: te środki wyrazu są częścią choreoterapii, jednakże są tak bardzo powiązane z muzyką i dźwiękiem, że trudno je pominąć mówiąc o muzykoterapii.
Muzykoterapeuci pracują z klientami, aby dostosować materiały i środki wyrazu do indywidualnych potrzeb i celów terapeutycznych. Muzyka jest wykorzystywana w muzykoterapii do wyrażania emocji, poprawy komunikacji, redukcji stresu i napięcia, poprawy samoświadomości i rozwoju umiejętności interpersonalnych.